A folyamatok

A vizsgált rendszer folyamatai, időbeli lefolyásuk szempontjából
az alábbiak szerint osztályozhatók:
  • Soros folyamatok azok, amelyek időben egymásután zajlanak, és időben nem fedik át egymást (de szünet lehet közöttük)párhuzamospárhuzamossoros folyamatoksoros
  • Párhuzamos folyamatokról van szó, ha azok időben egymást átlapolva futnak, illetve ha egy adott pillanat¬ban mindegyikük él
  • Szinkron folyamatokról beszélünk, ha a folyamatok olyan kapcsolatban állnak egymással, hogy valamelyik (a szinkronizáló) kiváltja mások (a szinkronizáltak) működését (szinkronjel) (a szinkronizáló folya¬mat sokszor meg is hal, lásd: F3-->F4)
  • Aszinkron folyamatok párhuzamosan futnak, és nem függnek egymástól.
  • Izokron (egyidejű) folyamatoknak hívjuk az olyan párhuzamos folyamatokat, amelyek mindegyike műkö¬dik egy adott időintervallumban.
  • Ütemezett, párhuzamos (szimultán, konkurens, versenyző) folyamatoknaktovábbiak...továbbiak...szinkronszinkron nevezzük az olyan párhuza¬mos folyamatokat, amelyek közül mindig csak egy-egy halad, esetleg van közöttük egy, amelyik a többi működését vezérli (ütemező): Ez a helyzet akkor áll elő, ha a vezérelt folyamatok közös erőforráson osztozkodnak, így ennek a folyamattípusnak különösen fontos szerepe van az operációs rendszerekben.
Akár statikusan, akár dinamikusan akarunk leírni egy vizsgált rendszert, a leírást csak közelítéssel tudjuk elvégezni. A rendszerek ilyen leírását rendszermodellnek nevezzük. A modell leírásához használt módszerek alapján a modelleket osztályozni szokták. A számítástechnikában számunkra leghasznosabbak a matematikai modellek, amelyek a vizsgált rendszer legobjektívebb leírását adják (feltéve, hogy az elhanyagolások helyesek voltak).