Rendszerinformatika

Operációs rendszerek belső működéséről... Haladó ismeretek, ám ennek a témának is vannak alapozó és haladó ismeretei, s ennek megfelelően az itt megjelenő ismeretek különválasztva is olvashatók lesznek. Minden írásnál megjelenik az aktuális tananyag szintje.

Neumann gépe

A mai PC ősének tekintett Neumann gép felépítése, működése. Évtizedeken át a fejlődés a számítógépek kapacitását, sebességét érintette, ám a működésük elve ugyanaz volt:

Neumann elv

Naumann János 1945-ben vetette papírra a számítógépek működésének elveit, szabályait. Következzen a Neumann elv 5 pontja:

Hírlevelek: 
GevaPC Tudástár: 

Számítógépes rendszerek felbontása

Az első felbontás

első felbontásAz első, legdurvább felbontásban két réteget határozunk meg: alul a hardver és felette a szoftver. A kattintással nagyobb méretben is megnyitható ábrán jelöltem a rétegek közötti interfészt, a kapcsolódást is.

A közvetlen környezetet, a felhasználót is jelöljük, még akkor is ha nem része a számítógépes rendszereknek, számunkra viszont különös jelentőséggel bír, tőle kapja a feladatot a rendszer legfelső szintje, s szolgáltatja számára a feladat megoldását, tehát nem szabad megfeledkeznünk róla!
Hírlevelek: 
GevaPC Tudástár: 

Számítógépes rendszerek

A számítógépes rendszerek a rendszerek egy osztályát képezik. Az operációs rendszereket ezen osztály részének tekinthetjük, s mivel vizsgálatunk fő iránya az operációs rendszerek, először megnézzük a számítógépes rendszereket, meghatározzuk az operációs rendszer helyét.

A felülről lefele bontást, az analízist választjuk

A számítógépes rendszer hierarchikus felosztást mutat. Az egyes összetevőket, részrendszereket most rétegekben képzeljük el!
Hírlevelek: 
GevaPC Tudástár: 
rendszserinformatikaSok és sokféle rendszert ismerünk: iskola-renszer, követelmény-rendszer, vállalatirányítási rendszer, elektromos rendszer, ... operációs rendszer. Végső célunk az operációs rendszerek (Operating Systems - OS) megismerése, pontosabban azok belső működésének a megismerése. Ehhez az alapoktól indulunk, meghatározzuk a rendszer fogalmát.
Feliratkozás RSS - Rendszerinformatika csatornájára