Informatika érettségi

ÉrettségiIsmét közeleg egy érettségi időszak, a napok erősen megszámolva már addig. Informatikából közép- és emelt szinten, magyarul és idegen nyelven lehet érettségizni. Az érettségi gyakorlati és elméleti részekből áll. Közép szinten - mind az öt témában: szövegszerkesztés, bemutató készítés, honlap készítés, táblázatkezelés és adatbázis kezelés - egy-egy felhasználói szintű feladatot kell megoldani a 180 perces gyakorlati vizsgán. Nagy vonalakban a következő ismereteket feltételezi ez a gyakorlati rész:

1. Szövegszerkesztés

40 pont Széles skálán mozog az elvárt ismeret, szerteágazó és sokrétű: tudni kell készíteni körlevelet és a bekezdés formázás minden csínyját-binját ismerni kell: - táblázat, tabulátorok, címsorok, felsorolás, számozott lista,... szinte felsorolhatatlan. A végeredményt lényeges befolyásolja a téma feladatának megoldása, pontszám sem elhanyagolható.

2. Bemutatókészítés

15 pont Három-, maximum négy kockányi bemutatót kell elkészíteni, amelyhez a forrásban rendelkezésre áll a szöveg és az alkalmazandó képek is. Többnyire a diák hátterét és betűszíneket kell beállítani - RGB komponensekkel - megadott kód szerint, betűtípust kell állítani, képet helyezni és igazítani a dián. Könnyen szerezhető pontok, ám annál fontosabb odafigyelni minden egyes részfeladat megoldására, kár lenne figyelmetlenség miatt pontot veszíteni .

3. Honlapkészítés

15 pont A könnyedebb feladatok egyike, néhány súlypontja van: Szöveges fájlból kell venni a szöveges részét, gépelni nem kell szerencsére. Táblázatot kell felépíteni a kialakítandó oldal képnek megfelelően, így ennél a résznél csupán annyi a bonyodalom, hogy melyik cella hány soron vagy oszlopon át nyúlik. A szöveget kell formázni színnel valamint címsor szinteket beállítani. Linkkel természetesen kell dolgozni, képet vagy egy további oldalt belinkelni vele. Link kép is lehet, de a képet igazítani is kell néha a szöveghez, de leginkább a cellán belül vízszintesen és függőlegesen. A minta rákerül az érettségi feladatlapokra, így ez alapján ellenőrizhető az elkészített megoldás.

4. Táblázatkezelésből

30 pont Az adatokkal feltöltött munkafüzetben a tényleges feladatokat kell végezni: számítások és diagram készítés. A függvényeknél leginkább a gyakori függvényekre - max(), min(), szum(), ha(), db(),.. - van szükség, ezen túl leginkább csak egy-egy olyan összetettebb függvényre, mint a vkeres() vagy fkeres(), darabteli() és az index() függvényre. A feladat megoldásáért kapható pontszámok második legnagyobb részét képezi, döntő súlya van a végeredményben, nagyon fontos jól elvégezni.

5. Adatbázis-kezelésből

20 pont Szöveges fájlokat kell importálni az újonnan létrehozott adatbázisba. A mezőknek névvel és típussal meghatározottaknak kell lenniük, minden további részlet nélkül, tehát pusztán szám, szöveg, dátum,... Tudni kell készíteni választó lekérdezést - feltételekkel, rendezéssel, számított mezőkkel és feltételekkel -, továbbá tudni kell tábla létrehozó-, frissítő- és törlő lekérdezést is. A legegyszerűbb űrlap készítés fordulhat elő és annak minimális módosítása. Ugyanez mondható el a jelentésekről is.

Pontszámok és idő

Összesen 120 pont szerezhető és a rendelkezésre álló idő 180 perc. Eszerint célszerű időbeosztást készíteni a gyakorlati vizsgára: 180 perc / 120 pont = egy pont megszerzésére fordítható idő 1,5 perc. Átszámolva ezt a részfeladatokra: Szövegszerkesztésre 40 x 1,5perc = 60perc Bemutatókészítésre 15 x 1,5perc = 22-23perc Honlapkészítésre 15 x 1,5perc = 22-23perc Táblázatkezelésre 30 x 1,5perc = 45perc Adatbázis-kezelésre 20 x 1,5perc = 30perc A feladatok megoldására összesen van 180perc, sorrend tetszőleges és ha egyik feladat gyorsabban elkészül mint a számításnál kijött-, egyenletes elosztásból adódó idő intervallum, akkor több idő marad arra ami nehezebben megy esetleg. A GevaPC-nél felkészítés és konzultáció is kérhető, keressen bennünket a kapcsolat űrlappal. Személyesen Székesfehérváron, online pedig Skype-n (Gevaeva) vagy egyéb más internetes lehetőséggel.
Utoljára módosítva: 
2017. július 03. 17:38
Hírlevelek: 
GevaPC ajánlatok: 

Hozzászólások

6. § (1) Az R. mellékletének INFORMATIKA II. A VIZSGA LEÍRÁSA cím KÖZÉPSZINTÛ VIZSGA alcím Általános szabályok pont A gyakorlati feladatlap tartalmi jellemzői alpontot követő táblázat helyébe a 7. számú melléklet lép. (2) Az R. mellékletének INFORMATIKA II. A VIZSGA LEÍRÁSA cím KÖZÉPSZINTŰ VIZSGA alcím Általános szabályok pont A gyakorlati feladat lapértékelése alpontot követő táblázat helyé be a 8. számú melléklet lép. 7. számú melléklet a 22/2009. (IV. 22.) OKM rendelethez [Melléklet a 40/2002. (V. 24.) OM rendelethez] „Témakör Idő Szövegszerkesztés: 60 perc Prezentáció, grafika, weblapkészítés: 40 perc Táblázatkezelés: 50 perc Adatbázis-kezelés: 30 perc” 8. számú melléklet a 22/2009. (IV. 22.) OKM rendelethez [Melléklet a 40/2002. (V. 24.) OM rendelethez] „Témakör Pontszám Szövegszerkesztés: 40 pont Prezentáció, grafika, weblapkészítés: 30 pont Táblázatkezelés: 30 pont Adatbázis-kezelés: 20 pont”

köszönjük szépen