Beszéljünk a levelezőlistáról

GevaPC Tudástár: 
A levelezőlista alkalmas közösségek, téma köré csoportosult emberek e-mail-en keresztül történő kapcsolat tartásához, vélemények, információk megosztásához. A levlista címére kell egy - a tagságot érdeklő - mailt elküldened, s ezt a lista minden tagja megkapja, a tagságot a levelező rendszer tartja nyilván. Használata roppant egyszerű és kényelmes, csupán az első részvételkor kíván némi áttekintést a lehetőségekről, s most pontosan ezt tesszük ezzel az írással: nézzük a levelezőlista legszükségesebb tudnivalóit.

Levelező lista tagság

A lista jellegétől függően kerülhetünk levlistára:
  • Ha nyilvános (public) a levlista, akkor feliratkozási lehetőséget kínál, s ehhez egy e-mail cím megadására van szükség, amellyel a levelezést kívánjuk bonyolítani. Ilyen nyilvános levelezőlistákat, amelyre szabadon fel lehet iratkozni, találhatunk a neten. A nyilvános levelezési listák tartalma elérhető, olvasható is lehet, beállításoktól függően. Ha olvasható a listán folyó tartalom, akkor remekül tájékozódhatunk annak tartalmáról, ezzel is megkönnyítve a döntést a belépéshez :-) A tagság lehet moderációhoz kötött, vagyis a jelentkezést követően emberi elbírálás fogja a végső döntést meghozni, a levelezőlista moderátora. A moderáció meglétéről és az egyéb helyi sajátosságokról, feltételekről célszerű tájékozódni, a későbbi meglepetések :-) elkerülése végett. A levelezőlista célját mindenképpen ismernünk kell, ez alapján tudunk dönteni arról, hogy valójában szükségünk van-e a részvételre.
  • Ha zárt (private) a levlista, akkor csakis az oda meghívottak, regisztráltak tudnak résztvenni a levelezésben. Ebben az esetben a levelezőlista moderátora meghívja a résztvevőket a listára vagy regisztrálja őket. A meghíváskor dönthet a címzett az elfogadásról/elutasításról. A regisztrált tag azonnal használatba veheti a listát, résztvehet az üzenetváltásokban. A zárt listák tartalmát, jellegéből adódóan, nem olvashatják kívülállók.
A lista használata ugyanaz, a bekerülés módjától függetlenül. Minden esetben élni lehet a listáról történő leiratkozással, amelynek a módjáról általában nem csak a tagság létrejöttekor küldött üdvözlő mail-ben szokott tájékoztatás lenni, hanem minden egyes mail-ben megtalálható. Szokás a levelezőlista célját is megadni minden egyes elküldött mail-ben, ezzel figyelmeztetve a résztvevőket a szabályok betartására, vagyis a lista célnak megfelelő használatára. A kommunikáció minden esetben az egy-a-többhöz típusú, amelynek a játékszabályairól és lehetőségeiről olvashatsz a Netikettben is :-), de bőségesen elegendő, ha betartod a mindennapok során is betartandó normális emberi viselkedés szabályait.

Üzenet küldése a levlistára

A levelezési listának egy normál e-mail címe van pl.: kh-english@gevapc.hu, s ezt a címet kell a mail-ed címzett mezőjébe beírnod, betenned (pl címtárból ha egyszer eltároltad). A további legfontosabbak az alábbiak:
  • A mail-ed tárgy mezőjét itt szinte kötelező kitölteni egy olyan szöveggel, amely röviden és tömören utal a tartalomra.
  • A tartalom legyen lényegretörő és olyan amely kapcsolódik a lista céljához, a tagság érdeklődésére számottart. (Ne küldj pl céges reklámot, lánclevelet, stb...) A hagyományos levelezésben elvárt formai követelményekről ne feledkezz meg: megszólítás, bevezető és/vagy kifejtés és elköszönés, aláírással :-)
  • Az általd küldött mail fejrészében benne lesz a mail-címed, így azt nem kell a tartalmi részben ismételned, aki magán úton kíván számodra válaszolni a tagok közül, minden további nélkül meg tudja tenni.
  • A továbbiakban a mail küldés ugyanúgy történik, mint egyébként, azonban ne csodálkozz, ha megkapod a saját magad írt mail-t :-) Ez azt jelenti, hogy a leveled a listára került, s a tagok is megkapták, ám lehet olyan is a levelezési lista, hogy a feladó nem, csak a többi tag kapja meg az általa írt mail-t.

Válasz a levlistáról kapott mail-re

A beérkezett mail-jeid között (a listára megadott mail-fiókodba) fognak érkezni a tagok által küldött mail-ek. Jelzést találsz a mail fejrészében arra, hogy levelezőlistáról érkezett, pl a levlista neve, a kukac előtti rész, vagy egy külön meghatározott szöveg, szögletes zárójelben: [Kh-english] a mail tárgyában, vagy éppenséggel egy szöveg amely a listára utal: 'list-to:'... Amikor egy ilyen, levlistáról érkezett mail-re válaszolsz (Válasz, Reply,..)a következőkre figyelj:
  • A válasz, a levlista beállításától függően, vagy a levlistára megy vagy az érkezett mail feladójának 'magáncímére'. Ezt a válasz e-mail-ed fejrészében ellenőrizd legalább az első alkalommal, tudd, hogy az adott levlista hogyan működik, s eszerint módosítsd szándékodnak megfelelően a címzettet, ha kell. Magán jellegű üzeneteket nem illik a levlistára küldeni, ám ha véletlenül is előfordul, akkor kérj elnézést a tagságtól, a netikett szerint.
  • A válasz akkor lesz minden tag számára érthető, ha a válasz mail-edben megtalálják az eredeti üzenet tartalmát is, ne töröld ki!
  • A válaszodat mindig a tartalom tetejére/elejére írd be, így időrendben legfelül lesz a legfrisebb tartalom, ne kelljen benne keresgetni az újat. (ez egyébként is így működőképes a mail-ezésben, ez nem levlista specialitás :-)
  • Ha gondod van a levlistán érkezett mail tartalmával, stílusával, stb, akkor ezt magánlevélben fejtsd ki és ne a közösség előtt keveredj vitába valakivel. A moderátor figyelmét is fel lehet hívni a sértő, nem helyén való viselkedésre, amelynek a közösségtől függően, akár kizárás is lehet a következménye.

A levlista webes elérése

Bármikor előfordulhat, hogy nem éred el a mail-fiókodat, az internetet viszont igen. A legtöbb levlista elérhető böngészőprogramból is, így csupán a levlista címére van szükséged hozzá és olvashatod a mail-eket, az esetleges, feliratkozásod előtti mail-eket is az archívumban. Ezt a címet az 'üdvözlő' mail-ben szokás megküldeni a tagoknak, s ugyan ebben található a belépéshez szükséges egyéb információ is, mint pl a belépéshez szükséges jelszó egy zárt levlista esetében, a lista moderátorának elérhetősége,... A webes elérés esetén a személyes adatok megváltoztatására is lehetőséged van (név, mail-cím,...), így ezt érdemes lehet felkeresned.
Utoljára módosítva: 
2017. július 20. 21:08
Hírlevelek: