Statikus vagy dinamikus honlap?

statikus vagy dinamikusNapjainkban már mindenki számára elérhetővé vált az internet, sokan megjelennek honlapjukkal, saját készítésű vagy megbízással készíttetett honlappal.
A működésüket és használhatóságukat meghatározó egyik jellemző a statikus vagy dinamikus mivoltuk, nézzük mit jelent ez a honlap csoportosítás, melyek a legfőbb jellemzői a statikus és a dinamikus honlapoknak:
Statikus oldalak jellemzője
  • HTML/XHTML nyelven viszonylag könnyen elkészíthető, maga a html nyelv könnyen megtanulható. Mind vállalkozások, mind pedig magánszemélyek is készítenek és tartanak fenn statikus weboldalakat.
  • Többnyire kicsi helyigénnyel és minden különösebb kiszolgálási igény nélkül működtethető. A legegyszerűbb és legolcsóbb tárhelyek remekül megfelelnek a célnak, akár az internet előfizetéshez kapott 10-50 Mb tárhely is elegendő és megfelelő számukra.
  • A statikus mivoltuk abban rejlik, hogy viszonylag állandó tartalommal rendelkeznek. Szokás őket "bemutatkozó" oldalaknak is nevezni, mivel a változatlan tartalom erre ad csupán lehetőséget. Friss hírek pár nap alatt elavulttá válnak :-(
  • Módosításuk, tartalmi bővítésük meglehetősen nehézkes és bajos, mindazon túl nélkülözik az interaktivitást.
  • Más személy által készített honlapot nagyon nehéz kiismerni, átlátni, ekkor a bővítés, módosítás nagyon nagy nehézségekbe kerül, és nagyon sok időbe.
  • Napjainkban elvárt nagy mennyiségű információszolgáltatást és interaktivitást képtelenség vele megoldani, más nyelv, pl PHP ismeretével és használatával sem.
  • Nincs lehetőség a statikus honlapon az adatok tárolására, adatbázis kezelésre, amely lehetővé tenné, a dinamikus változtatást, az archívum böngészését, keresést, s a tartalom kategorizált megjelenítését.
  • Tartalmazhat szerver oldali scripteket is (PHP, ASP, JSP, Perl,... ), és kliens oldali srcipteket (JavaScript, VBScript), azontúl még egyéb beágyazott objektumokat is, mint pl a flash, ún. Java kisalkalmazások
Dinamikus oldalak jellemzője
  • Szerveroldali leíró nyelvet használnak (PHP, Java), amely a szerveren, a tárhely kiszolgáló serverén, képes a felvitt információkat/adatokat rögzíteni akár szövegesen, akár adatbázisban. A legnépszerűbben alkalmazott adatbázis kezelők például MySQL, PostgreSQL
  • Alapeleme az ún. honlapmotor, amelynek segítségével ismételten végezhetőek azonos műveletek egyszerűen és nem kell a forráskódot manuálisan szerkeszteni, mert azt a honlapmotor állítja elő sablonszerűen.
  • Interaktivitást biztosít, keresést, felhasználók kezelését, hozzászólások azonnali megjelenítését, a tartalom csoportosított megjelenítését,... A netező azonnali kiszolgálást kaphat, kérdéseire azonnali választ. Netezzen akár egy nyilvános internet-pontról, vagy saját gépéről.
  • Tartalmuk könnyedén, egyszerű számítógépes felhasználói ismeretek birtokában tölthetők fel új információkkal. A napjainkban elvárt nagy mennyiségű információszolgáltatást könnyűszerrel lehet vele megoldani.
A bemutatkozó oldalak ideje lejárt.
Az internetet böngészők állandóan frissülő, új információk után kutatnak, gyorsan változó, fejlődő világunknak megfelelően. Senkit sem maga a cég érdekel elsősorban - hol, hogyan, kik alakították - hanem mit nyújt az adott cég, s annak honlapja! Ha ezt nem találja meg pár másodperc alatt, akkor kattint egyet és máris továbbevezett. Ha kétszer ugyanaz a kép fogadja a honlap látogatásakor, harmadszorra már oda sem megy.
A bemutatkozás már csak akkor kell, ha elnyerte szolgáltatásunk a tetszését és az a kérdés foglalkoztatja, hogy megbízható-e a szolgáltató. Nos akkor kellenek ezek a bizonyos bemutatkozó oldalak (Magunkról, Elérhetőségeink, Házunk tájáról..), de akkor nagyon!
Utoljára módosítva: 
2020. április 05. 06:28