A rendszermodell

A rendszermodell egyfajta leírását, meghatározását adja a rendszernek. Ha bármely rendszer, bármely tetszőleges részét szemléljük, tudomásul kell venni, hogy az egy nagyobb rendszer része, így emiatt nem elégséges csak a vizsgált rendszer összefüggéseire koncentrálni, hanem a rendszer egészének összefüggéseit, azok hatásait, és visszahatásait is számításba kell venni. A rendszer leírására, rendszerben való gondolkodásra alapozva, több modell is létezik, a rendszer megközelítésétől függően:
A vizsgált rendszer statikusan
  • az elemek felsorolásával és
  • a közöttük lévő esetleges kapcsolatokkal írható le. A kapcsolatok jellemzik a rendszer struktúráját.
Interfész, interfészleírás: Az interfész két funkcionális egység összekapcsolhatóságát és együttműködését biztosító előírások összes¬sége. A rendszer és a környezete közötti érintkezési felületen (interfészen) fellépő kapcsolatok a vizsgálat szem¬pontjából rendszerint különös jelentőséggel bírnak. Az ilyen kapcsolatok jellemzésére szolgál az interfész¬leírás. A részrendszerek kapcsolatait szintén interfészleírásokkal lehet megadni.
A vizsgált rendszer dinamikus leírása
Mozgásával lehet rögzíteni
  • A rendszerben tevékenységek zajlanak, amelyek egy vagy több folyamatba csatlakoznak.
  • A folyamatok különféle (rendszer)funkciókat valósítanak meg, azaz végrehajtódásuk valamilyen eredmén¬nyel jár.
Ha a rendszer tevékenységei céltudatosak, akkor a folyamatok valamilyen vezérlési elvek szerint haladnak. A vezérlés során a folyamatok döntési pontokon haladnak át és elágazhatnak, vagy ciklikusan ismétlődhetnek, amíg a kívánt eredmény meg nem születik.
  • A működés erőforrásokat igényel.
  • A rendszer folyamatai ezért versenyeznek a rendszer erőforrásaiért: vagy használják az erőforrást vagy várakozásra kényszerülnek az erőforrás foglaltsága miatt (sorban áll¬nak az erőforrásért).