Bevezető

Az operációs rendszerek fejlődése töretlenül nagy iramban történik. Szolgáltatásaik folyamatosan bővülnek, működésük egyre bonyolultabb. A piacon rengeteg operációs rendszer található.

E tantárgy keretében arra törekszünk, hogy olyan alapvető ismereteket adjuk a operációs rendszerekről, amelyek ismerete nélkülözhetetlen egy számítástechnikai szakember számára. Célunk tisztázni az operációs rendszer fejlesztése, működése és működtetése során felmerülő alapfogalmakat, koncepciókat, megoldásokat, az operációs rendszerek belső szerkezetét, működését. Az operációs rendszer működése akkor jó, ha észrevétlen, kezelése magától értetődő.

Ez így is van addig, amíg a hardver konfiguráció meg nem változik, vagy amíg nem egy olyan feladat elvégzésére szeretnénk rávenni, amire addig nem, vagy csak korlátozottan alkalmas. Ilyen esetekben is tudnunk kell a választ, a felvetődő kérdésekre! Egy felhasználótól megelégszünk, ha kezelni tudja a számítógépes rendszert, de egy informatikusnak tisztában kell lennie mélyebb ismeretekkel! Nem célunk egyetlen konkrét operációs rendszer megismertetése sem, hanem olyan ismeretek átadása, amelynek birtokában bármely operációs rendszer megismerése, további tanulmányozás árán, magabiztosan és sikeresen elkezdhető!

A tárgyban megpróbáljuk összefoglalni az operációs rendszerek általános törvényszerűségeit és példák kapcsán bemutatni az eltérő megvalósítási módokat! Munkájuk és tanulmányaik során látni és tapasztalni fogják az egyes elveket, amelyek többé-kevésbé eltérnek ettől, de alapjaikban azonosak, hasonlóak!