Számítógépes rendszerek

A számítógépes rendszerek a rendszerek egy osztályát képezik. Az operációs rendszereket ezen osztály részének tekinthetjük, s mivel vizsgálatunk fő iránya az operációs rendszerek, először megnézzük a számítógépes rendszereket, meghatározzuk az operációs rendszer helyét.

A felülről lefele bontást, az analízist választjuk

A számítógépes rendszer hierarchikus felosztást mutat. Az egyes összetevőket, részrendszereket most rétegekben képzeljük el!
  • A rétegek egymásra épülnek (ezt a tényt tükrözi maga a réteg fogalma, ezért használjuk a rész- vagy alrendszer fogalom helyett).
    • Érintkezési felülete minden rétegnek – kivételt a legalsó és legfelső réteg képez - kettő van: az egyik a felette levő réteggel, a másik az alatta levővel. Mindkét interfész kétirányú, de nem azonos a szolgáltatott információt illetően.
  • Minden réteg megvalósít egy funkciót, megold bizonyos feladatot.
    • Ezen feladat végrehajtását kérheti a felette lévő réteg. A feladat elvégzéséről választ küld a felette levő rétegnek.
    • A feladat elvégzéséhez szüksége lehet további szolgáltatásokra, ezt az alatta levő rétegtől kérheti!
  • Lefele haladva a rétegeken, egyre egyszerűbb feladatok alkotják a réteget, mígnem a legalsó réteg elemi feladatokat valósít meg!
  • Felfelé haladva: az összetettebb feladatokat az egyszerűbb feladatok kombinálásával oldhatjuk meg!
Az egyes rétegeket nem lehet megkerülni, elvileg, illetve nem tanácsos! Ha pontosan meghatározzuk az egyes interfészeket, akkor az egyes rétegek önállóan fejleszthetők, javíthatók, módosíthatók, tesztelhetők. Ilyen módon sokkal megbízhatóbb és stabilabb működésű rendszert kaphatunk. Gyakorlatilag megkerülhetők az egyes rétegek, ám az ilyen rendszer az első – alapjaiban történő – változástól működő képtelenné válhat.