Neumann gépe

A mai PC ősének tekintett Neumann gép felépítése, működése. Évtizedeken át a fejlődés a számítógépek kapacitását, sebességét érintette, ám a működésük elve ugyanaz volt:
Neumann elv
Naumann János 1945-ben vetette papírra a számítógépek működésének elveit, szabályait. Következzen a Neumann elv 5 pontja:
- Tárolt program. Az utasításokat az adatokkal azonos módon, közös nagy kapacitású memóriában , numerikus kódok formájában kell tárolni.
Memória: szavanként címezhető tárolóegység, melynek rekeszei tárolják az utasításokat és az adatokat egyaránt. Értelmezés kérdése, hogy a tárolt kód az éppenséggel utasítás vagy adat, az ábrázolás módja ugyanaz.A memóriának gyorsan olvashatónak és írhatónak kell lennie, mert ez a sebesség alapvetően meghatározza az utasítások végrehajtásának sebességét. A gyorsaság csak úgy volt megfelelő, ha olyan anyagot alkalmaztak - félvezető memóriák -, amely az áram kikapcsolását követően elveszti tartalmát. Így váltak szükségessé a háttértárak, amelyek ugyan lassabbak ám az áram forrás megszűntével sem veszítik el a tartalmukat, az ott tárolt adatokat.
Használatos elnevezés még: main storage, memory, operatív memória, operatív tár, főtár, központi tár, ...
- Kettes számrendszer. Az adatok és program kódok ábrázolására a kettes számrendszert kell alkalmazni
Elsősorban azért is találta Neumann alkalmasnak a kettes számrendszert, mivel ez mechanikusan is megvalósítható volt: a kettes számrendszer egy-egy bitjét úgy képzeljük el, mint egy kétállású kapcsolót. Egyik állásában 0 az értéke, a másik állapotában pedig 1.
- Vezérlőegység. Szükség van egy olyan vezérlőegységre, amely különbséget tud tenni utasítás és adat között, majd önműködően végrehajtatja az utasításokat
Tehát elegendő az adatokat és az utasításokat a memóriába betölteni és onnéttól a vezérlőegység értelmezi és végrehajtja az utasításokat, azaz futtatja a programot, amely valamilyen műveleteket végez az adatokon, valamilyen eredményt szolgáltat.
- Aritmetikai- logikai egység(ALU). A számítógép tartalmazzon olyan egységet, amely az aritmetikai műveletek mellett képes elvégezni az alapvető logikai műveleteket is.
- Perifériák. Szükség van olyan ki/bemeneti egységekre, amelyek biztosítják a kapcsolatot az ember és a számítógép között.
Neumann elvekhez kapcsolódó fogalmak, meghatározások
CPU (Central Processing Unit, központi egység, processzor ua.) Ellátja a verzérlőegység és az aritmetikai-logikai egység feladatát. A CPU értelmezi és hajtja végre az utasításokban kódolt aritmetikai és logikai műveleteket, vezérli az adatforgalmat a memória és a perifériák között.
Perifériák - alapvető feladatuk a kapcsolattartás a külvilággal, a felhasználóval. A felhasználóval való kapcsolattartás tipikus eszköze a billentyűzet, az egér, monitor, nyomtató, ...és még sok-sok más típusú eszköz. A perifériák legfontosabbja talán a háttértár, amely lehetővé teszi az adatok és utasítások hosszútávű tárolását.
Busz vagy sín. Biztosítja az egyes funkcionális egységek közötti kapcsolatot, adat forgalmat. A buszon keresztül kommunikáló eszközöknek azonos nyelvet kell beszélniük.
A Neumann ciklus
A memória és a processzor együttműködésének folyamatát írja le az úgynevezett Neumann-ciklus. Ebben nem szerepelnek a perifériák, nem szerepel a külvilággal való kapcsolattartás sem
Az operációs rendszer egy programként értelmezhető a gépen, a Neumann ciklusban, amely a hardver kezelését hivatott megkönnyíteni. Program, tehát a helye a memóriában van.
Kommunikáció a perifériákkal
A külvilággal történő kapcsolattartás a perifériák feladata. A perifériákkal történő kommunikáció az alábbiak szerint 3 féleképpen történhet:
- Polling azaz lekérdezéses átvitel. A processzor folyamatosan kérdezi le a periféria állapotát és ha érdemleges információt talál, beolvassa azt.
Ennek a módszer nagyon nagy hátránya, hogy a processzor állandóan foglalt, a periféria átvitel alatt semmi mást nem végez. - Megszakításos átvitel (IRQ - Interrupt ReQuest) A periféria maga értesíti a processzort - a megszakítási rendszeren keresztül -, ha adatátvitelt igényel. A CPU alkalmas időpillanatban átvált és lebonyolítja az adatátvitelt, majd visszatér eredeti folyamatának folytatásához. Így már nem foglalt állandóan a CPU a perifériák álta, ám az átváltás és visszaváltás(adatok mentése és visszatöltése) komoly adminisztrációt és szervezést igényel, mindezen által időt is.
- Közvetlen memória átvitel(DMA - Direct Memory Access) A memória és a periféria közötti átvitel a processzortól függetlenül, önálló vezérlő által történik. A processzor egy percig sem foglalt.
e-bookban a Neumann gép:
Mindezen leírás részletesebben + további információk ebben a Google Docs könyvben