Fordítás a neten
Nyelvismeret nélkül is olvashatunk a weben, s mivel elég nyelvet sosem tudhatunk - szükségessé válhat szótár, fordító alkalmazása. Nyelvet tanulók, munkájukhoz információt keresők gyakran szembesülnek - no nem az internet korlátaival, sokkal inkább saját nyelvtudásuk korlátaival. Még ha ismerünk is egy-két idegen nyelvet, akkor is előfordulhat, hogy olyan nyelvterületre kell információ után mennünk, amelyet sajna nem ismerünk. Ekkor jönnek szóba a fordító honlapok, vagy honlap fordítók.
Nézzük, milyen támogatásokat találunk fordításhoz!
Az alább ajánlott honlapok mindegyike törekszik teljes körű nyelvi szolgáltatást nyújtani, s az említett szolgáltatások ingyenesen vehetők igénybe csupán egy böngésző segítségével.
Szavak, kiejtés, mondatok fordítása - Szótárak + egyéb nyelvi szolgáltatások
Nagyon sok kritika érte már a sztaki szótárt, ám a magyar nyelvi oldallal rendelkező szótárak közül mégis ez a leginkább használt a neten, ami nem is csoda. Nagy múltra visszatekintő csapat tapasztalata jelenik meg a tartalmában. Az bármikor, szótártól függetlenül előfordulhat, hogy a még tapasztalatlan, a nyelvet éppen tanuló embert 'rossz útra viszi' :-) Lássuk optimistán az előnyeit: Sztaki szótár- Német, angol, francia, olasz, holland és lengyel nyelvi lehetőségek
- A keresésnél opciók adhatók meg: kis- és nagybetű, szó elejei, teljes szó megegyezés, ...
- Kérni lehet a jelnyelvi jelek megjelenítését és a kiejtést is, így a nyelvet tanulók, szóban munkájuk során kommunikálók a kiejtést is gyakorolhatják, megtanulhatják.
- Szóra történő keresés eredményében nem csak a megadott szó jelentése/jelentései kerülnek a listába, de előkerülnek a szó szerkezetek is, amelyek jól rávilágítanak az adott szó széleskörű alkalmazására is.
- Ez tényleg egy szótár, s mondatok, netán egész honlapok fordítására nincs lehetőség.
- 'szövegfordító' - On-line szótáraik: angol, német és szinonimaszótárak. A MorphoWord minősége tesztelhető a szövegfordítóval
- 'mondatelemző' Nem csak szavakra, hanem mondatokra is tudunk fordítást kérni és mondatelemzéseket is lehet végeztetni.
- weblapfordító' Honlapok tartalmát fordíttathatjuk, s a weblapfordítóval angol és magyar weboldalak fordíthatók magyarra és vissza! A lefordított oldal eredeti megjelenésével, dizájnjával jelenik meg, az alkalmazott szótár teljességétől függően, maradhatnak fordítatlan szavak, szövegrészek.
- 'keresés' Egy Google-keresőbe integrált MetaMorpho webfordítószolgáltatás működik. Az internetes keresések eredménye azonnal lefordítható a kereső gombbal.
Honlap fordítók + egyéb nyelvi szolgáltatások
A honlap fordítók a megadott URL tartalmát fordítják le számunkra az adott nyelvről az általunk-, a lehetőségek közül választott, nyelvre. Ez sok szempontból kényelmes, hiszen nem kell szavanként, mondatonként fordítani, együtt láthatjuk az oldal tartalmát a kért nyelven. Lássuk a Google nyújtotta lehetőséget Google Translate- Angol nyelvre és angol nyelvről tud fordítani honlapokat: arab, kínai, francia, német, olasz, koreai, japán, orosz és portugál nyelvekre, nyelvekről. Bevihetjük a fordítandó szöveget egy beviteli mezőbe, s kiválasztva a fordítás nyelvét, már kapjuk is a fordítást. Honlapok fordítását ugyanitt, ahol a tetszőleges szöveg fordítását is kérhetjük, a 'Text and Web' fül alatt. (ez a lap jelenik meg a fenti linkben megadott nyitóoldalon) A fordítandó honlap URL-jét kell megadni és a fordítás nyelvét.
- A megadott honlap címéről úgy fordít, hogy a honlap stílusában, megjelenésében mutatja meg a lefordított honlapot, így azt eredeti környezetében tudjuk értelmezni, anélkül, hogy lapozgatnunk kéne a böngésző ablakai között.
- A Google Translate fordítás lehetőséget nyújt arra is, hogy a weben pl angolul megadott szóra keressünk rá más nyelvi terület honlapjai között, s azt angolul olvashassuk. Hasznos lehet pl egy kiküldetés vagy nyaralás előtt tájékozódni az adott országról, s mindezt nyelvi korlát nélkül, angol nyelvtudás birtokában. A szolgáltatás, a jelzett nyitóoldalról, a 'Translated Search' fül alatt található.
- A szótárt, amelyben szavakat fordíthatunk, a 'Dictionary' fül alatt találjuk.
- A magyar nyelv nincs még a választhatók között! Reméljük, hogy a bővítés minél előbb eljut ebbe a stádiumba, s a magyar nyelvű oldalak is elérhetők lesznek a teljes neten, s a világ különböző nyelvén íródott honlapokat is olvashatjuk magyarul :-)
Beküldte Geva - 2007. október 21. 08:36.
Utoljára módosítva:
2017. június 17. 22:43
- Új hozzászólás
- 44447 olvasás